Що читати новоначальним?


Які книги можна порекомендувати читати новоначальним?

Знайомство з християнством краще за все розпочати з Євангелія від Марка, яке було написане євангелістом зі слів апостола Петра і призначалося для християн, які прийняли віру, залишивши язичництво. Це Євангеліє найдоступніше для розуміння, воно написане простою мовою і, до того ж, найкоротше.

Щоб читати Біблію повністю, треба підготуватися набагато серйозніше. Осмислити Святе Письмо без знайомства з християнською традицією — практично нездійсненне завдання. Це стосується не лише богословського сприйняття, але й історичного контексту. Є безліч деталей, які стають зрозумілими лише тоді, коли людина ознайомиться з культурою епохи, коли було написано ту чи іншу книгу Святого Письма. І тому вивчення Біблії варто розпочати з біблійної історії. Для цього рекомендуємо книгу архієпископа Веніаміна (Пушкаря) «Священна Біблійна історія». Також буде корисним і однотомне видання «Біблійної історії Старого та Нового Завітів» відомого дореволюційного біблеїста Олександра Лопухіна.

Універсальна книга для новоначального християнина — Закон Божий. Вона містить найнеобхідніші знання про християнське віровчення та богослужіння, про Священну історію Старого та Нового Завітів та історію Церкви. Тому після ознайомлення зі Святим Письмом варто починати вивчення Закону Божого. Найвідоміший та найрозповсюдженіший посібник для його вивчення було складено протоієреєм Серафимом Слободським (РПЦЗ) ще в 1950-х роках. Цю працю можна назвати класичною, та вона вже не у всьому відповідає потребам, які існують сьогодні. Зокрема, історію Церкви тут описано лише до визначеного періоду, історія Руської Православної Церкви подається надто скорочено, відсутня сучасна історія Української Православної Церкви. З огляду на все це можна рекомендувати до вивчення суттєво перероблене та доповнене видання Закону Божого на основі посібника протоієрея Серафима Слободського, яке було підготоване Видавничим відділом УПЦ у співпраці з Київською духовною академією та семінарією та видавництвом «Пролог». Ця книга, присвячена 1020-річчю Хрещення Русі, побачила світ за благословенням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, і вже отримала високу оцінку архієреїв РПЦ та УПЦ. Її видано під загальною редакцією архієпископа Бориспільського Антонія, голови Навчального комітету при Священному Синоді УПЦ та ректора КДАіС, трудилися над її написанням студенти та викладачі Київських духовних шкіл. Це об’ємне (848 сторінок) видання Закону Божого, при написанні якого використовувалися як тексти святих отців, так і праці сучасних богословів, містить найважливішу для новоначального християнина інформацію (також воно може слугувати хорошим посібником для тих, хто готується до вступу до духовних шкіл). Опанувавши ці знання, людина може звернутися до інших праць, наприклад до тих, які вказано у «Списку літератури» нового видання Закону Божого.

Говорячи про вивчення новоначальними Святого Письма, варто сказати, що той, хто починає читати Біблію, має керуватися тлумаченнями вчителів Церкви, аби зрозуміти зміст Священних книг. Серед найбільш популярних праць такої спрямованості — тлумачення на Євангеліє Б.І. Гладкова та книга архієпископа Аверкія (Таушева) «Четвероєвангеліє. Апостол. Посібник до вивчення Святого Письма Нового Завіту» (російською мовою). Ці книги є своєрідним синтезом тлумачень, які будуть зрозумілими навіть новоначальним.

Людина, яка опанувала катехізичну літературу, може починати читати й більш фундаментальні праці — творіння святих отців (для початку рекомендують твори Іоанна Златоуста та Єфрема Сиріна), «Точне викладення православної віри» Іоанна Дамаскина та ін.return_links(); ?>